Materijal za sve kreativce na jednom mjestu, u našoj online prodavnici možete pronaći sve što Vam treba za Vaš rad.

 Želimo vas upoznati sa umjetnošću zvanom „Epoxy Resin Art“ – Umjetnost sa epoksi smolom. Imaćete priliku saznati šta je epoksidna smola a takođe i na šta treba obratiti pažnju kada radite sa epoksidnom smolom.

Termin resin dolazi iz područja engleskog jezika i znači smola.  Epoxy smola je dvokomponentni materijali i sastoje se od smole i učvršćivača. Miješanjem dvije komponente dolazi do hemijske reakcije tako da se tečna smola postepeno stvrdnjava do čvrste plastike,

Koje podloge su pogodne za epoksidnu smolu?

Prikladne podloge su drvo, staklo, metal, pleksiglas, beton kao i mnoge druge. Porozne, upijajuće površine su neprikladne. Platna nisu prikladna, jer bi se opuštila zbog težine smole i smola bi se onda slila u centar depresije.

Namještaj, podovi i kuhinjski elementi mogu biti pokriveni odgovarajućom smolom.

Materijal- koje boje i aditivi su pogodni za rad sa  smolom?

Danas postoje mnogi dobavljači visoko pigmentiranih boja čiji su proizvodi posebno pogodni za upotrebu sa smolom. Možete koristiti pigmente u obliku praha, boje ResiTint (vrlo intenzivne boje, dovoljno je nekoliko kapi), mastilo, alkoholno mastilo, tečne akrilne boje i boje u spreju. Nema granica vašoj mašti.

Ne treba dodavati vodu svojim bojama, jer voda čini smolu mliječnom i više se ne stvrdnjava u potpunosti. U zavisnosti od vrste pigmenata, dobićete različite rezultate.

materijal

Izračunavanje potrebne količine smole

Koliko smole vam je potrebno za sliku zavisi od veličine površine koju ste odlučili urediti, kao i od toga da li želite da pokrijete ivice smolom ili da ih pokrijete lakom.

ArtResin na svom sajtu ima “Kalkulator” sa kojim možete izračunati potreban iznos.

Da biste izračunali količinu smole koja vam je potrebna, preporučujemo sledeću formulu:

 Dužina × širina osnove u cm × 0,158 = potrebna količina smole u ​​ml

Umjetnost sa epoksi smolom

Efekti u epoksi smoli

Da biste dobili izvjesne efekte u svom radu možete dodavati kamenčiće, kristale ili škljokice.

Materijal -Uputstva za kreiranje prve slike

  • Kada budete odlučili o dizajnu slike i odabiru boja, spremni ste za rad:
  • Obezbedite čisto radno mesto bez prašine u dobro provetrenoj prostoriji.
  • Položite folije da biste zaštitili svoje radno mesto i pod.
  • Materijal koji vam je potreban treba da bude na dohvat ruke.
  • Postavite podlogu za bojenje na uzvišenje na stolu, recimo na par šoljica. Na ovaj način sprečavate da se potencijalne kapljice smole na donjoj strani slike ne uhvate za sto i lako se mogu ukloniti sledećeg dana zajedno sa trakom.
  • Koristite libelu da biste bili sigurni da je vaša površina za bojenje horizontalna na radnoj ploči. Inače će se smola razliti, a vaš prekrasan motiv će jednostavno nestati nakon kratkog vremena.
  • Koristite jednokratne rukavice od nitrila (bez vinila ili lateksa) i nosite odjeću sa dugim rukavima.
  • Izmiješajte potrebnu količinu smole i učvršćivača u ispravnom omjeru 3 minute. I MasterCast 1-2-1 i ArtResin se miješaju u odnosu 1: 1 na osnovu zapremine (ne težine).
  • Koristite plastičnu lopaticu za miješanje.
  • Ako se dvije komponente nedovoljno miješaju, masa ostaje lepljiva i ne stvrdnjava se u potpunosti.
Umjetnost sa epoksi smolom

Materijal

  • Počinje zabava: Obojite smolu u jednokratnim čašama. Po jedna čaša za različite boje. Budite štedljivi sa bojom, nekoliko kapi ili prstohvat pigmenata je obično dovoljno. Smolu možete pojedinačno sipati na podlogu ili koristiti jednu od poznatih tehnika izlijevanja, o kojima ćemo kasnije pisati. Na primjer: Puddle Pour, Dirti Pour, Flip Cup, Svirl, Air Svipe itd.
Umjetnost sa epoksi smolom
  • Ako se smola počne sušiti nakon određenog vremena (različito od smole do smole), slika se ne smije mijenjati. Smola postaje veoma viskozna, zatim gubi najvažnije svojstvo samoizravnavanja. Grijanje može odložiti proces, ali samo u ograničenom obimu.
  • Da biste izbjegli dosadne strane čestice (prašinu, kosu, komarce), morate ih ukloniti pincetom.
Umjetnost sa epoksi smolom
  • Kada je slika gotova, bez mjehurića vazduha i stranih čestica, treba da je prekrijete da bi je zaštitili od prašine. Za to možete koristiti kartonsku ploču, koju stavite na četiri boce, na primjer. Slika je tvrda nakon 24 sata, ali je i dalje osjetljiva. Tek nakon tri dana je potpuno završena. Slika nemije biti izložena velikim fluktuacijama temperature tokom vremena sušenja.
  • Ako je potrebno, možete nanijeti dodatne slojeve smole čim se slika osuši (nakon otprilike 5 sati).

Ukoliko Vam je potreban savjet i materijal za vaše radove, kontaktirajte nas.